BPM ≠ BPMN ≠ BPMS

BPM ≠ BPMN ≠ BPMS

هنگامیکه یک مدیر تصمیم به خودکار سازی گردش های کاری سازمان خود می‌گیرد، در ابتدا با اصطلاحات مشابه و گیج کننده ای روبرو می شود.

ما در این مقاله سعی داریم که یک تعریف اجمالی از هر مورد برای شما ارائه دهیم:

• Business Process Management) BPM):

دانشی مدیریتی شامل مفاهیم، روش ها و تکنیک هایی است که به منظور طراحی، اجرا و آنالیز فرآیندهای کسب و کار استفاده می‌گردد. در واقع مدیران به کمک این دانش سعی دارند، فرآیندهای سازمانی خود را در بستر فناوری اطلاعات کنترل و بهبود ببخشند. می توان گفت BPM یا همان مدیریت فرآیندهای کسب و کار، حاصل تجارب دهه‌ ها سالهء مدیران برای بهبود شرایط سازمان از لحاظ مالی، رقابتی، مشتری مداری و… می باشد.
در این حوزه، عوامل انسانی و نرم افزارهای سازمان در قالب فرآیندهایی خودکار به عنوان یک سیستم واحد عمل می کنند.

• Business Process Model & Notation) BPMN):

زبانی استاندارد شامل مجموعه ای از علائم و اَشکال برای مدلسازی فرآیندهای کسب و کار می باشد. فرآیندها حاصل از این زبان، توسط نرم افزار BPMS خوانده و اجرایی می شود.
ویژگی مهم BPMN توانایی بالای آن در تبدیل پیچیده ترین فرآیندها به نمودار هایی قابل فهم حتی در سطح مخاطبان سازمانی می باشد. همچنین لازم است بدانیم این استاندارد توسط گروه OMG منتشر شده است.

• Business Process Management System) BPMS):

راهکاری نرم افزاری که با خواندن فرآیندهای مدلسازی شده توسط زبان BPMN می تواند به مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPM) جامع عمل بپوشاند.
این نرم افزار خودکار و هوشمند، در هر مرحله از انجام فرآیند، بر اساس قوانین تجاری و دریافت فیدبک از مجریان (تکمیل فرم ها توسط عوامل انسانی) اقدام به تصمیم گیری درباره نحوه ادامه فرآیند می گیرد.
BPMSها، با ارزش افزودهء بالایی که برای سازمان ایجاد می کنند، بهترین ابزار برای مکانیزه کردن فرآیندها و یکپارچه کردن تمام نرم افزارهای جزیره ای می باشند.

در پایان می توان نتیجه گرفت تحقق یک سیستم واحد انسانی-ماشینی، تنها از طریق دانش BPM و مدلسازی فرآیندها به وسیله BPMN و اجرای همهء اهداف سازمانی به کمک بازوی توانمند BPMS امکان پذیر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =